Idag har varit en ”ta det lungt” dag. Igår va sonen med sin farmor på äventyr. Så idag har vi försökt ta det lungt, så att han skulle få smälta allt som hänt igår.
Kan ju säga att konflikterna har avlöst varandra här hemma, sen båda barnen slog upp ögonen imorse. Det är inte lätt att vara medlare mella två barn, när de inte kan se sin egen del i konflikten.
Men vi har haft våra små solglimtar idag också. De är dessa små solglimtar som gör allt det jobbiga lättare att hantera.
Imorgon ska vi ha en ”vardagsrums” picknick då dottern är febrig. Hoppas det blir bra, inte lätt att sysselsätta två överaktiva barn. Värmen gör ju inte situationen bättre.
Nu ligger barnen i sina sängar, hoppas de somnar snart. Oftast så sover de om varandra. Sonen sover fram till 01:00 och dottern är vaken sen byter de.
Får väl se om jag hittar en bra bok att läsa under tiden 😊
Ha det bra i sommarvärmen/
En bild säger mer än tusen ord!!
